DEN 1. - Pondělí
Vzhledem k tomu, že jsme již z neděle na pondělí nocovali v Holešově, byl usnadněna ranní příprava a již od 7.00 jsme cca 4 hodiny probírali teoretickou stránku celého kurzu. Kromě proškolení v BOZP, používání OOPP, byla na programu vyhláška 324/94 Sb. a nařízení vlády z roku 2005, kterým se mění, resp. doplňuje citovaná vyhláška.
Po úvodním seznámení s výcvikovým prostorem (ocelové schodiště do výše 7 pater) začal výcvik v základních úkonech a dovednostech. Kotvení lan, sestupy po laně pomocí stopky a slaňovací osmy, výstupy po laně pomocí blokantů, atd.
Odpoledne se nacvičovala evakuace osob z výškové budovy. Sestrojili jsme lanovku, chodící osoby byly spouštěny na evakuační sedačce, imobilní – pomocí košových nosítek Ferno. Na závěr dne byl vytvořen lanový traverz a každý si mohl vyzkoušet, co to obnáší.
DEN 2. - Úterý
Byť tento jediný den počasí zrovna nepřálo, výcvik probíhal bez přerušení. Na trenažéru „Jakub“, který v Olomouci vlastní záchranná brigáda, si každý mohl vyzkoušet celou řadu činností. Vystupování z oken v různých úrovních, výstup a sestup po balkónech, postupové jištění, výstup po tyči se sebejištěním, pohyb ve volném prostoru, pohyb na kolmé střeše se slaňovacím prostředkem za zády, ... Na závěr dne byla speciálně pro nás vymyšlena modelová situace evakuace člověka z imitace odpadních rour. Vše bylo ztíženo vertikálním posunem pacienta směrem dolů. Vše jsme zvládli za 15 minut.
DEN 3. - Středa
Tento den se již nacvičovala záchrana jiného lezce, který se dostal do problémů. Z několika nacvičovaných technik lze vyjmenovat: záchrana lezce s přístupem shora, zdola, s využitím jeho slaňovacího prostředku.
Odpoledne se nacvičovala již, tak trochu náročnější, adrenalinová záležitost- záchrana lezce s odříznutím od jeho vlastního lana. Snímky a video jsou velmi pěkné a zajímavé.
K večeru pak krátce jsme si mohli všichni vyzkoušet nouzové slanění po 5 mm pomocné rep-šňůře o nosnosti cca 500 kg. Jedná se pouze a jenom o nouzové použití této „šňůrky“. Za normálních podmínek se používají lana o průměrech 9-12 mm a nosnosti cca 2300-4400 kg.
Jako poslední jsme si vyzkoušeli fyzicky náročnou, nouzovou záchranu za použití samosvorného uzlu Lorenzi. Šlo o vytažení osoby, kdy kromě lana a karabin nejsou k dispozici žádné technické pomůcky. Děsná dřina.
DEN 4. - Čtvrtek
Ráno přejezd do oblasti Jeseníku, kde se nachází krasová jeskyně „Na Pomezí“, která zasahuje do hloubky 120m. Zde nás čekal zhruba 3 hodinový sestup na její dno a poté i výstup zpět. Tato velmi specifická část výcviku má za úkol prověřit nejen technickou připravenost záchranářů, ale i reakce na stresovou zátěž, v tomto případě vytvořenou neznámými stísněnými prostory, tmou, zimou, mokrem a bahnem. Celý náš tým v této zkoušce obstál, nejenže bez problémů zvládli bezpečný pohyb v jeskyni, ale všichni byli schopni v případě drobných obtíží racionálně uvažovat a navzájem si pomáhat.
DEN 5. - Pátek
V dopoledních hodinách posledního dne jsme si vyzkoušeli místní specialitu, učebnu pro výškové práce a záchranu. Nacvičoval se pohyb na palubě vrtulníku, způsob slanění z vrtulníku vybaveného lyžinami,... Mezi nejzajímavější „kousky“ učebny patří model studny, kde jsme si vyzkoušeli vytažení zraněné osoby pomocí kladkostroje.